Сега е моментът да станете жители на Кладница само срещу 2 лева
Плановете за референдум за нова община и присъединяването на Кладница към нея породиха нуждата от по-голямо участие на местните в предстоящото гласуване на това начинание. Постоянните жители са само част от местното население. Много са хората, които живеят тук без да са адресно регистрирани, както и такива, които пребивават в своите къщи сумарно по около 2-3 месеца на година. Всички тези неофициални жители също са заинтересовани от съдбата на селото. Най-малкото тези те като собственици на имоти плащат данъци, ползват комунални услуги (като сметоизвозване), ползват пътищата, тротроарите, детските площадки, както и редица услуги, които общината извършва за населението.
За да упражните своя глас, обаче, трябва да имате адресна регистрация в селото
Много от неофициалните жители не са се пререгистрирали, тъй като не им се занимава с бюрократични действия или защото мислят, че отнема много време и усилия. Други не са имали мотив да го направят.
За да участвате в референдума трябва да имате уседналост в Кладница поне 6 месеца
Това означава настоящият Ви адрес да е в Кладница поне от 6 месеца преди датата на референдума. Такъв все още не е насрочен, но процедурния път до достигането на тази дата няма да е кратък и затова сега е моментът.
Достатъчно е да смените само т.нар. "настоящ адрес". Според Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, за да гласуваш на местен референдум е достатъчно да си регистриран по настоящ адрес в населеното място в продължение на 6 месеца преди датата на референдума. Промяната на настоящ адрес практически не ви носи тежки промени, за разлика от промяната на "постоянен адрес".
"Постоянен адрес" и "настоящ адрес" са понятия, които често се срещат в българските закони. Те имат значение за получаване на призовки, данъчни съобщения, при изваждане на документи за самоличност, при гласуване по време на избори и т.н. Основните норми и процедури са описани в Закона за гражданската регистрация. Двата адреса имат значение за т. нар. адресна регистрация, която се отразява в регистрите на населението и в Национална база данни "Население". Тя се извършва от общините и кметствата. Постоянният адрес е основен и всяко лице може да има само един такъв. Той се вписва в личната карта. В заявлението за вадене на лична карта или международен паспорт, както и при подаване на данъчна декларация обаче се посочват и двата адреса - постоянен и настоящ. След смяна на постоянния адрес в общината или кметството, съответният гражданин трябва да си смени и личната карта чрез заявление до паспортните служби на МВР.
Настоящ адрес е този, на който лицето пребивава. Той се заявява чрез подаване на адресна карта в кметството. Това трябва да стане лично и само по изключение (например неподвижен човек) - от упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно. При промяна на настоящия адрес всяко лице е длъжно да заяви това в срок до 30 дни. В противен случай го грози глоба от 50 до 300 лв. Смяната струва само 2 лв и се отразява веднага.
За разлика от гласуването на избори, на местен референдум имат право да гласуват всички, които имат адресна регистрация в населеното място - независимо дали е по постоянен или настоящ адрес. За избори, за да гласувате по настоящ адрес, изрично трябва да подадате заявление до кмета. Така, че ако си смените настоящия адрес, ще можете да гласувате на референдума за нова община тук, но и да си гласувате и в София (или където е постоянният ви адрес) на следващите избори - местни, парламентарни или за президент.
Т.е. смяната на настоящия адрес става максимално лесно, само за 2 лева и няма никакви усложнения и проблеми в следствие на това.
Допълнително, дори да не идвате често на Кладница, но ако сте собственик на имот, имате право да регистрирате настоящ адрес тук и да участвате в прякото гласуване за община.
Какви документи да приготвите и да носите със себеси:
- Документ за самоличност;
- Документ за собственост върху имота или Договор за ползване на имота за жилищни нужди (договор за наем например);
- Декларация по чл. 92. ал.3 от ЗГР с нотариално заверени подписи на собствениците на апартамента. Нотариалната заверка не е необходима, ако съответната декларация е подадена лично от собственика на апартамента. Към статията е преложена примерна бланка на тази декларация.
Как става?
- Отивате в кметството на Кладница при кмета или секретаря на кметството - желателно е това да стане в делнични дни до 12:00 часа.
- Попълвате съответното заявление и адресна карта;
- При поискване, показвате предварително подготвените документи.
След това моментално ставате жител на Кладница.
Ето примерна Адресна карта:
Последни коментари
преди 29 седмици 3 дни