Кметът Васил Мирчев: За проекта за нова община ще направим събрание
По горещата тема на деня за създаването на нова община кметът на Кладница даде интервю за сайта на селото.
С.Й.: г-н Мирчев, каква е причината така внезапно и изведнъж да се възроди идеята за отделяне на Кладница заедно с околни населени места в отделна община. През последните няколко години местните лидери мълчаха по темата. Дори на последните местни избори нямаше нито един кандидат за кмет или общински съветник, който да беше повдигнал въпроса за нуждата от отделяне. Защо точно сега се появи такава потребност? Да не би да има някакви политически съображения или страх да не ви обвинят в локален шовинизъм?
В.М.: Тази идея не е от вчера. Положението е нетърпимо. Както сам виждаш дупките по улиците си седят вече 25 години, читалището и училището почти не са ремонтирани. Не мога да кандидатствам по никакви проекти (не сме селски район). Тук не става въпрос за политика, а за благото на Кладница.
С.Й.: Новината за предприетите мерки за обединение на общината дойде от централна регионална медия от Перник, не е била широко известна сред местните, а вероятно само в тесни кръгове, и има завършен вид сякаш дискусионната част около нея вече е приключена. Споменава се, дори, че вече има изработена програма за управление. Не смятате ли, първо, че се избързва с конкретните действия, и второ, че не трябва да се потърси по-широко обсъждане и консенсус сред всички местни жители и виладжии.
В.М.: Ние се събирахме във всяко село най-малко 10 пъти. Уточнявахме най-вече какви са ползите и как и кога да започнем събирането на подписи. Що се отнася до програмата това е само работен вариант. Във всяко село ще се направи събрание, да се обясни на хората всичко това - за ползите, минусите.
С.Й.: Кажете нещо повече за инициативния комитет. От разпространената новина, разбираме, че там членуват национално известни личности, които имат някаква връзка със с. Рударци. Кажете, обаче, повече за хората от Кладница, които участват в инициативата. Членуват ли, например, бивши кметове на селата - идеята за обединяване се заражда преди 15-тина години между тогавашните кметове на Кладница, Рударци и Драгичево? Има ли представители от всички политически сили? Има ли в комитета широко представителство на местните. Комитетът има ли председател, заместници, кои са те? Вие самият в ръководството ли сте?
В.М.: Инициативният комитет е преди всичко от хора, които са известни в публичното пространство. От Кладница сме посочили хирурга Илян Илиев, тоест от всяко едно от селата има представител в този комитет. А вече всеки, който има желание да присъства на срещите е добре дощъл. Те се провеждат всеки четвъртък от 18:00 часа. Председател е Иван Нейков, зам. председател Владимир Рупчин, а членове са: Ани Салич, Илян Илиев, Красимир Янев, Роман Фердинандов. Не, аз не съм в ръководството, аз подкрепям инициативата за отделяне.
С.Й.: Кметът на Рударци е заявил пред регионалния интернет сайт, че в селата вече се разпространяват "мотивационните документи". Какви са те, разпространяват ли се и в Кладница и какво пише в тях? Не смятате ли, че преди мотивационните материали и подписката, не е редно първо селото да проведе общоселско събрание по въпроса?
В.М.: Все още не сме напечатали мотивационните документи. Те ще бъдат под формата на брошура - 21 причини за създаването на нова община. За момента имаме само програмата. Ще има събрание както казах във всяко едно село, за по голямо разяснение. В момента от Кладница сме 8 човека, които ще събираме подписи. До провеждането на референдума има време да се разясни на хората за плюсовете и минусите.
С.Й.: Защо Драгичево не е в инициативата, поканени ли са, отказали ли са? Анкета от преди 5 години на сайта на Драгичево показва че 78% от хората са привърженици да имат нова община.
В.М.: Както знаеш преди години тези четири села сме били в една община. Имаме общо минало, обща история, а да се надяваме и общо бъдеще. Тези четири села сме от една страна на Витоша. Ето защо Драгичево не са в инициативата.
С.Й.: Какво ще кажете на скептиците, които мислят, че отделянето в нова община е утопия, защото толкова малка община нямало да може да се справи със задачите?
В.М.: Има общини като Чавдар - 1300 души, Сърница - 3500 души, за който имаме данни, че се справят отлично. Бюджета на община Чавдар в момента е около 3,5 млн. лева, а преди отделянето 103 хиляди - за пример го давам. Има и други примери за малки общини. Ако се обединим събираме 9000 души.
С.Й.: Кое селище ще е административен център на новата община - Рударци, защото е в центъра на района или Владая, защото е най-голямото населено място и какво име се спряга за новата община?
В.М.: До 1938 сме били в една община и четирите села, която се е казвала "Владая". А си мисля, че името не е най-важното нещо. Може да се казва и Витоша. Като най-голямо село от четирите би било редно Владая да е административен център.
____________________________________
* "В.М.:" - Васил Мирчев
**"С.Й.:" - Станко Йорданов
Последни коментари
преди 29 седмици 5 дни