Симеон Александров Стоянов
Художникът Симеон Александров Стоянов е роден на 07.05.1938 г. в гр.Перник. Завършил е Художествена гимназия в гр.София. Член е на Съюза на българските художници. Участник в много регионални и национални изложби на живописни творби, както и в чужбина; има редица самостоятелни изложби. В момента негови картини са представени на юбилейната му изложба в галерия "Кракра" - гр.Перник. Много от неговите произведения се намират в частни колекции в чужбина.
Какво Ви свързва с Кладница и откога живеете тук?
Много неща. От 30 години живея тук. Предпочетох този регион, защото е много красив. За пръв път дойдох тук с моите родители през 1968г. Сегашната ми къща тогава първоначално бях замислил да е само ателие. Живеех в Перник до 1990г., след това станах постоянен жител на Кладница.
Разкажете как започна творческият Ви път.
По принцип съм завършил художествена гимназия. Творческият ми път започна, когато бях на 13 години.
Какво означава за Вас допира до изкуството? Помогна ли Ви творенето да се изградите като личност?
Това е моето съществуване. Няма ден, в който да не се занимавам с това. Естествено, че творенето ми помогна да се изградя като личност.
Откъде черпите вдъхновението си?
От много неща го черпя. Имам картини, посветени на Кладница, на Велико Търново, миналата година бях в Испания, имам картини и за нея. Миньорският живот също ме интересува. Имам изложби, посветени на град Перник, на миньорите.
Колко наброяват картините Ви? С коя от тях се гордеете най-много?
Трудно е да се каже, не мога да отговоря. Имам една картина, която е собственост на Градска художествена галерия - Перник, но ми я предоставиха за юбилейната изложба в града. Картината се казва "Спомен за мината". Имам и много пейзажи - за Кладница, Велико Търново и Мелник.
Каква е основната тематика на Вашите картини?
Преди петнайсетина години това беше миньорската тематика. Сега в творбите ми са засегнати пластични проблеми, без да има някакви тематични особености.
Мотото на нашия сайт е "Кладница - раят на Витоша". Какво е за вас Кладница и с какво присъства в творчеството Ви? А какво е Вашето мото?
Мотото на вашия сайт абсолютно съвпада с моето отношение към Кладница. А мотото ми е да съм жив и здрав и да работя.
Разкажете за изложби, в които сте участвали с Ваши творби?
Имам международни участия във Франция, миналата година - в Испания, сега подготвям изложба за Мадрид. Участвал съм на много национални и младежки изложби, медународни пленери в Полша, а също и на международния пленер в Рударци, който обикновено се провежда през месец октомври. Получавал съм и награди. Мои картини има в Англия, Ирландия, Турция, Америка. Изложбата в Кладница беше по повод 70 - ата годишнина на читалището. Тогава присъства министъра на културата Ема Москова. Аз бях сценограф на пиесата, която се изигра в салона на читалището. Изложбата беше посетена от много хора, любители на изкуството.
Какво е нивото на културата в България и в частност в Кладница? Какво бихте направили за развитието на културата на Кладница? Ценят ли се произведенията на изкуството и има ли пазар в България за тях?
Моето мнение е, че материалното заплащане влиза вече прекалено много в човешкия бит. За духовните неща не се отделят достатъчно пари и време. Човек може да е материално богат, но духовно беден. Ако младото поколение има желание, може да се организира кръжок или пленер. Аз бих се ангажирал лично с това. Може да се създаде и галерия, както в Перник се правят галерии за младите хора.
Пазарът е повече навън, в чужбина. Особено в Испания има хора, които търсят художници за развитие. В България е трудно.
Как си представяте бъдещето на селото?
Много розово. Чудя се как кладничани са намерили това райско кътче - имат и хубава вода, и природа.
Разкажете за ваши колеги – артисти и художници?
От нашия край е доайенът на художественото изкуство - бай Любен Гайдаров, лека му пръст. Той искаше да открие изложбата ми в Кладница, но не можа, поради здравословни проблеми. Галерията в Перник носи неговото име.
Посланието Ви към кладничани.
Да бъдем по-човечни и да консумираме повече духовна храна.
Последни коментари
преди 33 седмици 1 ден