Кладница е планински оазис в световните новини на 11 езика
Радио България, което е част от Българското национално радио, представи Кладница пред света в свой репортаж за селото. Програмата насочена както към българите живеещи по света, така и към чужденците, представя пред света културната и национална идентичност на България. Новините и публикациите се тиражират на 11 езика, освен на български, те се превеждат и на английски, френски, немски, испански, руски, сръбски, турски, гръцки, албански и арабски език.
За момента публикацията за Кладница е налична само на български и руски език, но се очаква преводът да излезе и на останалите езици.
Статията е озаглавена "Кладница – планинският оазис край София" - силно титулуващо селото като едно от най-приятните места за отдих и живеене. Авторката Милка Димитрова е подбрала и представила най-значимите достойнства на селото, които доказват, че заслужава да се нарече с думата "оазис" - кът сред пустощта, където жинотът процъфтява в контраст със заобикалящата го среда. Да, това е Кладница - ние я наричаме "Раят на Витоша".
Природа, туризъм и близост до столицата са най-големите предимства на селото според материала:
"Кладничани живеят сред чист въздух и птича песен през пролетта, лятото и есента, а през зимата се наслаждават на тишината и снежната красота на Витоша."
Намира се във Витоша и в самите й склонове на 1000 метра над морското равнище и е изходна точка за планински туризъм. Предпочитана дестинация не само за летен отдих, а и за постоянно живеене.
Има всички предимства на планината, и същевременно – удобствата на града. На тридесетина километра от столицата е. Транспортът е удобен, до там се стига за около двадесет-тридесет минути, където работят повечето кладничани. До центъра на Перник са 20 километра. С пускането на новата магистрала „Люлин” движението се облекчи и няма проблеми за пътуването. До двата града има две директни автобусни линии на всеки кръгъл час.
„В момента Кладница има 1100 регистрирани тук жители, но действително живеещите са около 2000”. Природните красоти и чистият въздух привличат и чужденци и за в бъдеще чуждестранната колония ще се увеличава. Тук вече живеят семейство англичани и две семейства руснаци. Последните живеят сред лукса на вилното селище Делта хил съставено от еднофамилни къщи, отоплявани с природен газ. То също е сред характеристиките на оазиса Кладница.
Чужденците са основна аудитория на Радио България, затова настоящата публикация ще изиграе ролята на реклама на дестинацията за покупка на имоти от чужденци. Знаем, че именно англичаните и руснаците са най-активните инвеститори в лични имоти в България.
Сред атративните предимства на селото са разказани и древните исторически корени на селото, както и близостта му до село Рударци, известно с минералните си извори и басейни, привличажи хиляди плажуващи от столицата и Перник през лятото.
Основен информатор за статията на Радио България е бившия кмет на селото Красимир Трайков. Една от снимките пък, представящи селото е взета от сайта на селото www.kladnica.com и представя в далечен план къщите на махала Яровец. Същият сайт е най-силният рекламен инструмент за селото, привличайки интернет трафик както от туристи търсещи интересни и едобни места за излети, така и от потенциални купувачи на недвижими имоти, които преди покупка се осведомяват от сайта колко много си заслужава да имат имот и заживеят тук.
В действителност селото не е на 30 км от София, а на още по-малко. Разстоянието до Руски паметник е 25 км, а до Княжево като южна изходна граница на града са 15 км. Някакво, макар и дребно земеделие и животновъдство все пак има. Селото си има малка ферма, от която може да се закупи директно прясно мляко. В дворовете си повечето жители развиват домащно стопанство. Тези дейности запазват битовия чар на селския начин на живот и разбира се са допълнителна атракция за пребиваване тук.
Към предимствата за живеене в кладница, които са пропуснати в статията, но са изключително силни аргументи за качествата на селото за живеене, са чистата и вкусна планинска вода и качествената и почти напълно изградена инфраструктура в селото.
Питейната вода идва директно от изворите изпод морените, причудливите каменни реки на Витоша, заредена е от магнетитните частици в планинските потоци. Старци от Хисаря признали, че най-хубавата вода в България е тази в Кладница. Нейните свойства официално са описани и научно изследвани от изследователя на Витоша Павел Делирадев през 20-те години на миналия век.
Всички главни улици в Кладница са асфалтирани, както и не малко от второстепенните. Водопроводните тръби са подменени и вече няма от вредните канцерогенни етернити. Селото има канализация с обширна мрежа, както и пречиствателна станция. Режим на водата през лятото няма. Със същите показатели на комунална инфраструктура, не може да се похвали, например, съседното село Рударци, което иначе е лидер в цените на имотите в района, но почти всяко лято жителите на селото имат остър режим на водата, а канализацияна там е изостанала спрямо Кладнешката.
Източник: БНР Радио България
Статията на Руски: Село Кладница – горный оазис близ Софии
Последни коментари
преди 41 седмици 4 дни